Kroppedal Museum
Instawalk – en byvandring

Instawalk undervisningsforløbMålgruppe: 7.-9. klasser
Formål: At styrke elevernes viden om lokal- og samtidshistorie
Værktøj: Instagram
Produkt: Elevernes fotos
Kroppedal Museum udbyder instawalk som et historisk undervisningsforløb for skoler i Høje Taastrup og Albertslund.
Instawalk er en byvandring i et bestemt geografisk område, hvor app’en Instagram anvendes til at tage billeder undervejs og dele nye og anderledes vinkler på din by.
TEMA
HøjeTaastrup: Byens historie som købstad og forrådskammer for København.
Albertslund: Den gennemplanlagte bys udvikling – idealet om velfærdsbyen.
De to instawalk-temaer kan stå alene, men kan med fordel også supplere hinanden i et længere undervisningsforløb om Vestegnens udvikling fra marker til forstæder.
Forløbet er oplagt til et eventuelt tværfagligt samarbejde med billedkunst og samfundsfag og egner sig til at være en åben skole-aktivitet.
LÆRINGSMÅL
Viden om:
– Kildekritiske begreber og analyse af et (historisk) fotografi
– Lokalsamfundets byudvikling set i et regionalt perspektiv
– Æstetiske normer ved fotografering
Færdigheder:
– Udføre en kildekritisk analyse af fotografier
– Formidle lokalhistoriske og/eller samtidshistoriske fortællinger
– Reflektere over og analysere fotografiets fortælling og budskab
– Æstetisk analyse af fotografi
UNDERVISNINGSFORLØBET
Undervisningstime før instawalk: Elever introduceres til kildekritiske begreber og analyse af fotografier ved at eleverne selv analyserer eksempler på fotografier.
Instawalk: Byvandring af Høje Taastrup eller Albertslund med fem stop. Imellemtiden får elverne til opgave at tage billeder af der afspejler byens historie og samtid.
Undervisningstime efter instawalk: Elever får til opgave at vælge to billeder ud fra byvandring og skrive billedtekster dertil. Eleverne fremlægger de to billeder igennem egen analyse af billedet og billederne analyseres endvidere i plenum i klassen.