Kroppedal Museum

Medarbejdere

Ledelse

Billede af

Lars Buus Graeser

Museumschef
Kroppedal Museum

T 43 30 30 01
E lars.buus@kroppedal.dk

Billede af

Lene Torrild

Administrationschef
Kroppedal Museum

T 43 30 30 02, mobil:20 22 63 26
E lene.torrild@kroppedal.dk

Fællesfunktioner

Billede af

Sarah Abildgren

Projektassistent
Kroppedal Museum

T
E sarah.abildgren@kroppedal.dk

Billede af

Hanne Biehl Laursen

administrativ koordinator
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Martin Rav

Kontorassistent
Kroppedal Museum

T 43 30 30 04
E martin.rav@kroppedal.dk

Billede af

Christa Rosager

Arkivar, registrering
Kroppedal Museum

T 43 30 30 19
E christa.rosager@kroppedal.dk

Formidling - Kommunikation - Publikum

Billede af

Margrethe Brandt

Butiksassistent, kustode
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Bjarne Dyfort

Ejendomsfunktionær, IT og trykkeri
Kroppedal Museum

T 43 30 30 06
E bjarne.dyfort@kroppedal.dk

Billede af

Kenneth Paulmann

Museumstekniker, udstillingsproduktion
Kroppedal Museum

T 43 30 30 18
E kenneth.paulmann@kroppedal.dk

Billede af

Inge Vest-Andersen

Butiksansvarlig og booking
Kroppedal Museum

T 43 30 30 23
E inge.vest-andersen@kroppedal.dk

Forskning og projekter

Billede af

Thomas Aabye

Håndværker og formidler

T
E

Billede af

Kristian Blicher Jepsen

Naturvejleder
Vikingelandsbyen og Kroppedal Museum

T 30 12 39 85
E kristian.jepsen@kroppedal.dk

Billede af

Thomas Søe

Håndværker og formidler
Vikingelandsbyen og Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Danny Wangsøe

Håndværker og formidler

T
E

Arkæologi

Billede af

Lisa Brandt Andersen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Linda Boye

Museumsinspektør og koordinator, arkæologi, forskning og forvaltning
Kroppedal Museum

T 43 30 30 10
E linda.boye@kroppedal.dk

Billede af

Charlotte Firring

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Maria Lisette Jacobsen

Museumsinspektør, arkæologi, undersøgelser og tilsyn med fredede fortidsminder, Sjælland
Kroppedal Museum

T 61 13 78 48
E maria.jacobsen@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Bo Jensen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Jens Henrik Jønsson

Museumsinspektør, arkæologi, tilsyn med fredede fortidsminder
Kroppedal Museum

T 43 30 30 11
E jens.henrik.joensson@kroppedal.dk

Billede af

Morten Henneberg Knudsen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Susan Pallesen

Museumsinspektør, arkæologi, forvaltning og undersøgelser
Kroppedal Museum

T 43303027 / 61550895
E susan.pallesen@kroppedal.dk

Billede af

Kenneth Paulmann

Museumstekniker, samlinger og magasiner

T 43 30 30 18
E kenneth.paulmann@kroppedal.dk

Billede af

Jan Poulsen

Museumstekniker, GPS opmåling
Kroppedal Museum

T 43 30 30 09
E jan.poulsen@kroppedal.dk

Billede af

Jonas Hasemann Sigurdsson

Museumsinspektør, arkæologi, undersøgelser og tilsyn med fredede fortidsminder, Bornholm
Kroppedal Museum

T 43 30 30 25, mobil 42711676
E jonas.sigurdsson@kroppedal.dk

Billede af

Mette Wethje Skjødt

Konservator
Kroppedal Museum

T 43 30 30 17
E mette.skjoedt@kroppedal.dk

Billede af

Lotte Reedtz Sparrevohn

Museumsinspektør, arkæologi, forvaltning og undersøgelser
Kroppedal Museum

T 43 30 30 05
E lotte.sparrevohn@kroppedal.dk

Billede af

Celine Vacher

Museumsassistent
Kroppedal Museum

T 43 30 30 15
E celine.vacher@kroppedal.dk

Kulturarv - Nyere tid

Billede af

Camilla Frellsen

Museumsinspektør, nyere tid, forvaltning
Kroppedal Museum

T 43 30 30 26
E camilla.frellsen@kroppedal.dk

Billede af

Mette Tapdrup Mortensen

Museumsinspektør, koordinator for udvikling og formidling, nyere tids forskning og projekter.
Kroppedal Museum

T 43 30 30 20
E mette.mortensen@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Mads Thernøe

Museumsinspektør, formidling og skoletjeneste
Kroppedal Museum

T 43303008
E skole@kroppedal.dk

Astronomi

Billede af

Lars Occhionero

Museumsinspektør, astronomihistorie
Kroppedal Museum

T 43303013
E lars.occhionero@kroppedal.dk

Arkiver

Billede af

Lars Hansen

Arkivassistent
Ishøj Lokalarkiv

T 43 54 64 75
E lars.hansen@kroppedal.dk

Billede af

Darius Monfared

Arkivleder
Herlev Kommunes Lokalarkiv

T 44 52 57 17
E darius.monfared@kroppedal.dk

Billede af

Jens Kjær Nielsen

Arkivassistent
Lokalhistorisk Samling, Albertslund

T 43 64 13 53
E jens.nielsen@kroppedal.dk

Billede af

Troels Torp Øhlenschlæger

Arkivar og arkivleder
Lokalhistorisk Samling, Albertslund, Lokalhistorisk arkiv i Ishøj

T 43 64 13 53, Albertslund, T 43546475, Ishøj
E troels.oehlenschlaeger@kroppedal.dk

Billede af

Lars Spatzek

Arkivleder, koordinator og IT-ansvarlig
Byhistorisk Samling og Arkiv, Høje-Taastrup

T 43 35 36 10
E lars.spatzek@kroppedal.dk