Kroppedal Museum

Medarbejdere

Ledelse

Billede af

Lars Buus Graeser

Museumschef
Kroppedal Museum

T 43 30 30 01, mobil: 20 45 03 78
E lars.buus@kroppedal.dk

Billede af

Lene Torrild

Administrationschef
Kroppedal Museum

T 43 30 30 02, mobil:20 22 63 26
E lene.torrild@kroppedal.dk

Fællesfunktioner

Billede af

Sarah Abildgren

Projektassistent
Kroppedal Museum

T 43303024, mobil: 50486563
E sarah.abildgren@kroppedal.dk

Billede af

Martin Rav

Kontorassistent
Kroppedal Museum

T 43 30 30 04, mobil: 30 12 39 97
E martin.rav@kroppedal.dk

Billede af

Christa Rosager

Arkivar, registrering
Kroppedal Museum

T 43 30 30 19, mobil: 30 12 38 47
E christa.rosager@kroppedal.dk

Formidling - Kommunikation - Publikum

Billede af

Thomas Bailey

Kommunikation og publikumsaktiviteter
Kroppedal Museum

T 4330 3029, mobil:2682 9258
E thomas.bailey@kroppedal.dk

Billede af

Margrethe Brandt

Butiksassistent, kustode
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Bjarne Dyfort

Ejendomsfunktionær, IT og trykkeri
Kroppedal Museum

T 43 30 30 06, mobil: 21 60 73 92
E bjarne.dyfort@kroppedal.dk

Billede af

Kenneth Paulmann

Museumstekniker, udstillingsproduktion
Kroppedal Museum

T 43 30 30 18, mobil: 21 60 74 23
E kenneth.paulmann@kroppedal.dk

Billede af

Inge Vest-Andersen

Butiksansvarlig og booking
Kroppedal Museum

T 43 30 30 23, mobil: 40 31 23 32
E inge.vest-andersen@kroppedal.dk

Forskning og projekter

Billede af

Thomas Aabye

Håndværker og formidler

T
E

Billede af

Kristian Blicher Jepsen

Naturvejleder
Vikingelandsbyen og Kroppedal Museum

T 30 12 39 85
E kristian.jepsen@kroppedal.dk

Billede af

Thomas Søe

Håndværker og formidler
Vikingelandsbyen og Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Danny Wangsøe

Håndværker og formidler

T
E

Arkæologi

Billede af

Lisa Brandt Andersen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Linda Boye

Museumsinspektør og koordinator, arkæologi, forskning og forvaltning
Kroppedal Museum

T 43 30 30 10, mobil: 29 45 71 29
E linda.boye@kroppedal.dk

Billede af

Charlotte Firring

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Maria Lisette Jacobsen

Museumsinspektør, arkæologi, undersøgelser og tilsyn med fredede fortidsminder, Sjælland
Kroppedal Museum

T 43 30 30 12, mobil: 61 13 78 48
E maria.jacobsen@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Bo Jensen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T 43 30 30 22, mobil: 61 55 15 90
E bo.jensen@kroppedal.dk

Billede af

Jens Henrik Jønsson

Museumsinspektør, arkæologi, tilsyn med fredede fortidsminder
Kroppedal Museum

T 43 30 30 11, mobil: 30 23 24 50
E jens.henrik.joensson@kroppedal.dk

Billede af

Morten Henneberg Knudsen

Arkæologi og undersøgelser
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Susan Pallesen

Museumsinspektør, arkæologi, forvaltning og undersøgelser
Kroppedal Museum

T 43303027 / 61550895
E susan.pallesen@kroppedal.dk

Billede af

Kenneth Paulmann

Museumstekniker, samlinger og magasiner

T 43 30 30 18, mobil: 21 60 74 23
E kenneth.paulmann@kroppedal.dk

Billede af

Jan Poulsen

Museumstekniker, GPS opmåling
Kroppedal Museum

T 43 30 30 09, mobil: 21 60 42 91
E jan.poulsen@kroppedal.dk

Billede af

Jonas Hasemann Sigurdsson

Museumsinspektør, arkæologi, undersøgelser og tilsyn med fredede fortidsminder, Bornholm
Kroppedal Museum

T 43 30 30 25, mobil 61 13 78 47
E jonas.sigurdsson@kroppedal.dk

Billede af

Mette Wethje Skjødt

Konservator
Kroppedal Museum

T 43 30 30 17, mobil: 29 67 99 31
E mette.skjoedt@kroppedal.dk

Billede af

Lotte Reedtz Sparrevohn

Museumsinspektør, arkæologi, forvaltning og undersøgelser
Kroppedal Museum

T 43 30 30 05, mobil: 61 55 62 81
E lotte.sparrevohn@kroppedal.dk

Billede af

Celine Vacher

Museumsassistent
Kroppedal Museum

T 43 30 30 15, mobil: 30 12 36 73
E celine.vacher@kroppedal.dk

Kulturarv - Nyere tid

Billede af

Camilla Frellsen

Museumsinspektør, nyere tid, forvaltning
Kroppedal Museum

T 43 30 30 26, mobil: 30 54 77 35
E camilla.frellsen@kroppedal.dk

Billede af

Mette Tapdrup Mortensen

Museumsinspektør, koordinator for udvikling og formidling, nyere tids forskning og projekter.
Kroppedal Museum

T 43 30 30 20, mobil: 30 54 77 67
E mette.mortensen@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Mads Thernøe

Museumsinspektør, formidling og skoletjeneste
Kroppedal Museum

T 43303008, mobil: 30 54 77 32
E skole@kroppedal.dk

Astronomi

Billede af

Lars Occhionero

Museumsinspektør, astronomihistorie
Kroppedal Museum

T 43303013, mobil: 61 12 74 35
E lars.occhionero@kroppedal.dk

Arkiver

Billede af

Lars Hansen

Arkivassistent
Ishøj Lokalarkiv

T 43 54 64 75
E lars.hansen@kroppedal.dk

Billede af

Darius Monfared

Arkivleder
Herlev Kommunes Lokalarkiv

T 44 52 57 17, mobil: 41 41 04 80
E darius.monfared@kroppedal.dk

Billede af

Jens Kjær Nielsen

Arkivassistent
Lokalhistorisk Samling, Albertslund

T 43 64 13 53
E jens.nielsen@kroppedal.dk

Billede af

Troels Torp Øhlenschlæger

Arkivar og arkivleder
Lokalhistorisk Samling, Albertslund, Lokalhistorisk arkiv i Ishøj

T 43 64 13 53, Albertslund, T 43546475, Ishøj, mobil: 60 62 05 90
E troels.oehlenschlaeger@kroppedal.dk

Billede af

Lars Spatzek

Arkivleder, koordinator og IT-ansvarlig
Byhistorisk Samling og Arkiv, Høje-Taastrup

T 43 35 36 10, mobil: 20 25 88 00
E lars.spatzek@kroppedal.dk