Kroppedal Museum

Medarbejdere

Ledelse

Billede af

Mads Thernøe

Konstitueret Museumschef
Kroppedal Museum

T 43 30 30 02, mobil: 30 25 48 90
E mads.thernoe@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Formidling - Kommunikation - Publikum

Billede af

Julie Kellberg Ring

Formidling og skoletjeneste
Kroppedal Museum

T 43 30 30 08 M: 20 82 81 47
E julie.ring@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Inge Vest-Andersen

Butiksansvarlig og booking
Kroppedal Museum

T 43 30 30 23, mobil: 40 31 23 32
E inge.vest-andersen@kroppedal.dk

Billede af

Margrethe Brandt

Butiksassistent, kustode
Kroppedal Museum

T
E

Kulturarv – arkæologi

Billede af

Susan Pallesen

Museumsinspektør, leder af den arkæologien. Kommuner: Ballerup, Brøndby, Egedal, Høje-Taastrup og Lyngby-Taarbæk
Kroppedal Museum

T 43303027 / 61550895
E susan.pallesen@kroppedal.dk

Billede af

Linda Boye

Museumsinspektør, arkæologi, forskningsansvarlig

T 43 30 30 10, mobil: 29 45 71 29
E linda.boye@kroppedal.dk

Billede af

Maria Lisette Jacobsen

Museumsinspektør, arkæologi, koordinator. Tilsyn med fredede fortidsminder. Kommuner: Albertslund, Dragør, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Herlev, Hvidovre, Ishøj, Rødovre, Vallensbæk, Tårnby
Kroppedal Museum

T 43 30 30 12, mobil: 61 13 78 48
E maria.jacobsen@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Billede af

Jonas Hasemann Sigurdsson

Museumsinspektør, arkæologi. Tilsyn med fredede fortidsminder.
Kroppedal Museum

T 43 30 30 25, mobil 61 13 78 47
E jonas.sigurdsson@kroppedal.dk

Billede af

Lotte Reedtz Sparrevohn

Museumsinspektør, arkæologi
Kroppedal Museum

T 43 30 30 05, mobil: 61 55 62 81
E lotte.sparrevohn@kroppedal.dk

Billede af

Bo Jensen

Museumsinspektør, arkæologi
Kroppedal Museum

T 43 30 30 22, mobil: 61 55 15 90
E bo.jensen@kroppedal.dk

Billede af

Mette Wethje Skjødt

Konservator
Kroppedal Museum

T 43 30 30 17, mobil: 29 67 99 31
E mette.skjoedt@kroppedal.dk

Billede af

Celine Vacher

Museumsassistent
Kroppedal Museum

T 43 30 30 15, mobil: 30 12 36 73
E celine.vacher@kroppedal.dk

Billede af

Ditte Kroner Gaarde

Arkæolog
Kroppedal Museum

T
E

Billede af

Jens Henrik Jønsson

Tidligere museumsinspektør, arkæologi. Associeret medarbejder.
Kroppedal Museum

T 43 30 30 11, mobil: 30 23 24 50
E jens.henrik.joensson@kroppedal.dk

Kulturarv - Nyere tid

Billede af

Anders Dalsager

Museumsinspektør, Nyere tid
Kroppedal Museum

T 43 30 30 20
E anders.dalsager@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Astronomi

Billede af

Lars Occhionero

Museumsinspektør, astronomihistorie
Kroppedal Museum

T 43303013, mobil: 61 13 74 35
E lars.occhionero@kroppedal.dk
LinkedIn-profil

Fællesfunktioner

Billede af

Majken Petersen

Administrativ Koordinator
Kroppedal Museum

T 43303004
E majken.petersen@kroppedal.dk

Billede af

Kenneth Paulmann

Udstillingsproduktion, samlinger og magasiner
Kroppedal Museum

T 43 30 30 18, mobil: 21 60 74 23
E kenneth.paulmann@kroppedal.dk

Billede af

Christa Rosager

Arkivar, registrering og IT-ansvarlig
Kroppedal Museum

T 43 30 30 19
E christa.rosager@kroppedal.dk

Billede af

Joan Olsen

Museumsassistent
Kroppedal Museum

T
E

Arkiver

Billede af

Lars Spatzek

Arkivleder, koordinator og IT-ansvarlig
Byhistorisk Samling og Arkiv, Høje-Taastrup

T 43 35 36 10, mobil: 20 25 88 00
E lars.spatzek@kroppedal.dk

Billede af

Darius Monfared

Arkivleder
Herlev Kommunes Lokalarkiv

T 44 52 57 17, mobil: 41 41 04 80
E darius.monfared@kroppedal.dk

Billede af

Troels Torp Øhlenschlæger

Arkivleder
Lokalhistorisk Samling, Albertslund, Lokalhistorisk arkiv i Ishøj

T 43 64 13 53, Albertslund, T 43546475, Ishøj, mobil: 29 66 41 64
E troels.oehlenschlaeger@kroppedal.dk

Billede af

Lars Hansen

Arkivassistent
Ishøj Lokalarkiv

T 43 54 64 75
E lars.hansen@kroppedal.dk

Projekter

Billede af

Kristian Blicher Jepsen

Naturvejleder
Vikingebro

T 30 12 39 85
E kristian.jepsen@kroppedal.dk

Billede af

Thomas Søe

Håndværker og formidler
Vikingebro

T
E

Billede af

Danny Wangsøe

Håndværker og formidler
Vikingebro

T
E

Billede af

Thomas Aabye

Håndværker og formidler
Vikingebro

T
E